Cheeba

CHEEBA a.k.a Cheeba Fly

Cheeba zaczynał w rodzinnym Opolu na lokalnych jam sessions, oraz w kapelach takich jak funkowo – hiphopowy “3k project ” utworzony wraz z muzykami Blenders, Samby & Dżungli, LosPierdols. Zespół ma na koncie singiel “Kartuzy” nagrywany w studiu Def Noizz Liroya.

W 98 r. spotyka na imprezie w legendarnym opolskim klubie “Error”” Jarexa z zespołu “Bakshish” i zostaje wokalistą (tzw. sing jayem) w jego dubowym składzie Tabu Duby. Grając równocześnie imprezy z Jarexem, gra w pierwszych opolskich sound systemach dancehall/reggae z ekipą Radical Fighters, rozwija swoje muzyczne zainteresowania, spajające jamajski puls ze swoim świadomym przekazem oraz brytyjski klubowy trans.

Wkrótce też powstaje kultowy opolski ShauPalatshyHashyshu , który po wygraniu kilku lokalnych konkursów muzycznych dociera aż na krakowski Festiwal Piosenki Studenckiej i zajmuje tam III miejsce.
Rok póżniej Cheeba współtworzy rockowo alternatywny projekt 2,5 l z którym ma na koncie Epkę oraz klip do piosenki “Politycy”.

W latach 1999-2004 aktywny w Opolu na niezliczonych imprezach jungle i reggae na których udzielał się jako MC zakłada z Mc. Suga3, Mc.Ichy i Dj. Butthead pierwszy dolnośląski skład drum’n’bass “Tru Kru”, z którym zaczyna promować muzykę drum`n`bass w Polsce w zupełnie nowym stylu – jako soundsystem.
Wciąż poszukując jamajskiej wibracji w muzyce klubowej spotyka Playamana, bielskiego dj`a i promotora , który zakłada ragga junglowy skład “Respecta”. Cheeba zostaje tam stałym mc i po zdobyciu uznania w muzycznym środowisku i wydaniu pierwszego mixtape, “Respecta” wraz z Dj. Mono i Kwazzarem zaczynają pojawiać się na największych halowych imprezach i festiwalach w Polsce. W końcu “Respecta” podsumowuje działalność wydając w 2012 płytę : “Respecta Sounds”

Odsłuch: http://soundcloud.com/respecta-records/sets/respecta-records-first/

Około roku 2004 spotyka Kubę 1200 i zaczynają grać wspólne imprezy . W tym czasie zawiązuje się pierwszy skład sound sytemowy z Grizzleem i Jah_Laptopem robiący systematycznie ogniste bashmenty w opolskim klubie „Promenada”. Wtedy też ekipa przyjmuje nazwę East West Rockers i zaczyna pojawiać się na największych polskich i zagranicznych festiwalach ( Polska: “One Love”, “Nie zabijaj”, “Ostróda Reggae Festiwal” na Łotwie, Niemczech a nawet Bośni. Po dołączeniu do składu Ras Luty w 2005 r. ekipa wydaje pierwszy studyjny krążek pt. “Cięzkie czasy”.W ciągu kilku lat Eastwest Rockers stał się jednym z najpopularniejszych polskich zespołów łączących jamajskie gatunki muzyczne.
Obecnie po wydaniu trzech dobrze przyjętych płyt ekipa zawiesiła działalność.

W 2014 r. Cheeba współtworzy MAD OPS – projekt producencko ,didżejski propagujący w Polsce muzykę z kręgu Trap, Bassline.

Ekipa nagrała już trzy mixtape z czego jeden został wydany na CD. Mad Ops pracują nad debiutanckim Ep. na którym ma pojawić się również kilku gości.

Linki do mixtape:

https://soundcloud.com/madops/madops-mixtape-childs-play

W 2014 Cheeba nagrał również wokale na wydanym na CD mixtape Jungle Fever nagranym i wydanym przez gdańskiego dja i producenta TUSE.

Link: http://www.mixcloud.com/tuse/jungle-fever-2014-tuse-promomix/

Obecnie Cheeba przygotowuje swoją płytę z ulubionymi brzmieniami opartymi na elektronice , basie i
elementach reggae.